ENGLISH / POLSKI

Menu
Newsy
Akta & Rodzina
Biografia
Vitiligo(Bielactwo)
Neverland
Dyskografia
Koncerty
Kalendarz
Videografia
Filmografia & Wywiady
Nagrody
Notowania
W TV
Galeria
Fakty & Ciekawostki
Plotki
Książki
Poczucie humoru
Michael w Polsce & Park
Aktywność charytatywna
Charytatywne Single
Firmy
Cytaty
Artykuly & Wywiady
Sztuka
W oczach prasy
Skandal w 93
Proces 2003-05r.
Artyści o nim
Multimedia
FAQ
Archiwum Newsów
O Stronie
Aktywni fani
Forum
Linki

Oświadczenia Raymone K. Bain

Oświadcznie Jermaine Jacksona
Piątek, 26 Czerwca, 2009 14:13

Mój brat, legendarny król popu Michael Jackson, odszedł we czwartek, 25 czerwca 2009 o 14:26. Uznaje się, że doszło do zatrzymania akcji serca w jego domu. Jednakże, powód śmierci jest nie znany do czasu wyników z autopsji.

Jego osobisty lekarz, który był z nim w tym czasie, przystąpił do reanimacji mojego brata. Tak samo jak uczynili to lekarze pogotowia, którzy transportowali go do szpitala Ronalda Reagana UCLA Medical Center. Podczas przyjazdu do szpitala w przybliżonym czasie 13:14, zespół lekarzy wraz z pogotowiem i kardiologami, przystąpili do jego reanimacji przez okres czasu ponad 1 godziny, która zakończyła sie niepowodzeniem.

Nasza rodzina prosi, aby media uszanowały naszą prywatność podczas tego trudnego czasu.
____________________________________________________________________________
22 grudnia 2008

LOS ANGELES, (BIZNESOWA DEPESZA) -- Michaela Jacksona oficjalny i jedyny rzecznik, Dr. Tohme Tohme, w odpowiedzi na ostatnie plotki dotyczące stanu medycznego Michaela, wydał następujące oświadczenie:

"Odnośnie autora tych zarzutów, wyrażamy nadzieje, że odpowiednie media nie będą już wykorzystywane do prób promowania takich nieautoryzowanych "biografii."

Szalone zarzuty autora dotyczące zdrowia Pana Jacksona są komletnie sfałszowane.
Pan Jackson czuje się dobrze, i kończy negocjacje z głównną firmą rozrywkową & stacją telewizyjną w sprawie światowej trasy koncertowej i serii specjalnych wystąpień."


____________________________________________________________________________
Michael Jackson wydał oświadczenie 30 października odnośnie plotek do trasy Jackson 5 i swojego nowego projektu.

Rzecznik Michaela Jacksona, Dr. Tohme, w odpowiedzi na ostatanie plotki dotyczące przygotowań Michaela do spotkania sie z Jackson 5, wydał nastęujące oświadczenie Michaela Jacksona:

"Moje rodzeństwo moją całą miłość oraz popracie, i podzielieliśmy wiele wspaniałych doświadczeń, ale tym momencie nie mam żadnych planów dotyczących nagrań czy trasy koncertowe z nimi. jestem teraz w nowym studio i prowadzę niesamowite projekty, którymi mam nadzie podziele, się z moimi fanami podczas nadchodzących koncertów."

____________________________________________________________________________
7 stycznia 2008

drogie Gary,

Szczęśliwego Nowego roku wam życzę.

Nic nie zostało potwierdzone, na obecną chwilę, odnośnie jakichkolwie dat koncertowych.

Dziekuję, za wasze zapytanie.

Najlepsze wyrazy szacunku,
Raymone K. Bain

Droga Jeannette,

Szczęśliwego Nowego roku Ci życzę! Dyskusje wciąż trawją ale nic nie zostało jeszcze potwierdzone.

Najlepsze wyrazy szacunku,
Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

19 grudnia 2007

Raymone odebrała wiele emailów ws. oświadczenia, które były koncie myspace account re: Album Release..

Powiedziała, iż prosi aby poinformowac fanów, że nigdy żadnego takiego oświadczenia nie wydawła odnośnie: Wydania Albumu i lub fotografii michaela, które zostały opublikowane w Księgarni.

____________________________________________________________________________

4 grudnia 2007

Jermaine Jackson powiedział, że jego brat Michael jest "zgodził się" na koncert the Jackson Five reunion tour.

Starszy Jackson powiedział BBC 6Music: "Musimy to zrobi c jeszcze raz. Jesteśmy winni tego fanom i publice."

Odnośnie zaangażowania Michaela, Jermaine powiedział "On musi być, on jest Jackson. Był na spotkaniach. Michael będzie zaangażowany."

Ale jeśli Michael wchodzi w to, to jest to wiadomość dla jego publicysty.

Raymone K. Bain powiedziała nam w opniedziałek, że "w tej chwili, nie jestem w pełni poinformowana odnośnie planów wypowiedzianej trasy."

____________________________________________________________________________

W pilnie nawiązanym kontakcie: Raymone K. Bain

7 listpoada 2007, na Williama Marshalla:

NEVERLAND VALLEY RANCH

Washington, D.C. …. W roku 2006, Byli doradcy pana Jacksona refinansowali Neverland Valley Ranch przez Fortress Investment Group, LLC.

Zaległości zostały zapłacone w październiku 2007 roku.

W przeciwieństwie do opublikowanych raportów, Pan Jackson zawsze spłacał zadłużenie.

Pan Jackson podejmuje ostatnie kroki w refinansowaniu i nie straci Neverland Valley Ranch.

Więcej żadnych komentarzy nie będzie odnośnie tego tematu, jako, że jest to prywatna sprawa Pana Jacksona w osobistych finansowych sprawach.

____________________________________________________________________________

8 października 2007

Dziękuję bardzo, za wasz miły list. Jestem tak szczęśliwa, że tobie, i wszystkim fanom podoba się zdjęcie. Pan Jackson robił je z Brucem Webberem.

A co do twojego pytania, to nie prawda, że pan Jackson będzie uczestniczył w X-Factor.

Moje uszanowanie dla was wszystkich.

Najlepszego.
Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

W pilnym wydaniu: Michael Jackson się nie ożenił:

27 września 2007

MICHAEL JACKSON NIE OŻNIŁ SIĘ

Dziko rozprzestrzeniające się wiadomości mówiące, że Michael Jackson ożenił się nie są prawdą.

Documenty są mistyfikacją.

Dziękuję.

Źródło:
Raymone Bain

____________________________________________________________________________


Aktualizacja: Raymone Bain, publicysta Jacksona, oddzwpniła do nas. Powiedziała nam, że Pan Jackson "nie wydał żadnego nowego materiału" i z tego co wie, to nie jest Michaela piosenka. Powiedziała, że to "smooth criminal jest najszybszą!", jednakze, jeśli ktoś zrobił nielegalny wyciek, to ich adwokaci się ty zajmą. Kto jest zły!


____________________________________________________________________________

31 sierpnia 2007

"Dziękujemy wszystkim fanom za miłośc i wsparcie Pana Jacksona.To takie miłe z waszej strony, że pamiętacie o jego urodzinach. On naprawdę kocha i docenia was wszystkich.

Najlepszego.
Raymone K. Bain"

____________________________________________________________________________

15 sierpień 2007r.
Raymone odpowiada Rogerowi: W liście do Friedmana Raymone pisze, iż kłamie on na temat Michaela Jacksona I Mariona Berry`ego; domaga się też sprostowania.

`Roger:
14 sierpnia 2007r. zasygnalizowałeś w swojej rubryce, że Michael Jackson jest `bezdomnym, włóczącym się wraz z trójką dzieciaków w wieku szkolnym … lecz, Michael Jackson ma nowego przyjaciela: byłego skazańca, pierwszorzędnego nałogowca ( skazany na 6 miesięcy w więzieniu federalnym za posiadanie kokainy) i byłego burmistrza Waszyngtonu Mariona Barry`ego” następnie oświadczyłeś, że to ja zapoznałam ich ze sobą.

Wszystko to Roger jest totalnym kłamstwem. Nie wiem z jakich źródeł czerpiesz swoje informacje oraz dlaczego wciąż wierzysz tym źródłom. Nie wiem też dlaczego wciąż piszesz nieprawdę, która może być
zweryfikowana jako nieprawda. Nie mam też pojęcia dlaczego nie sprawdzasz trafności Twoich źródeł. I nie wiem, też skąd w Tobie tyle jadowitości w stosunku do Michaela Jacksona.
Pozwól mi przedstawić swoje stanowisko:
1. FAKT: Michael Jackson ani nie spotkał ani też nie zna osobiście Mariona S. Barry`ego, a podczas wyprawy Michaela na Wschodnie Wybrzeże nie towarzyszył mu Marion S. Barry.
2. FAKT: kiedy ja i Barry byliśmy przyjaciółmi często jadaliśmy razem lunch ale ostatnio nie widzieliśmy się od około dwóch lat.
3. FAKT: „Michael Jackson nie jest bezdomnym, włóczącym się z trójką dzieciaków w wieku szkolnym...” Tam gdzie Michael Jackson jest obecnie zakwaterowany to jego prywatna sprawa, Michael Jackson nigdy nie będzie „bezdomnym” tak długo jak długo będzie posiadał swoją licząca 3.000 akrów posiadłość zwaną `Neverland Valley Ranch`, której jak mi wiadomo na dzień dzisiejszy nie zamierza sprzedać. Michael Jackson ma guwernera dla swoich dzieci, który jest certyfikowany i wykwalifikowany. Jako ze obecnie mamy wakacje i większość dzieci w Stanach Zjednoczonych jest na wakacjach do rozpoczęcia roku szkolnego to to samo tyczy się dzieci Michaela.
Pozostawiam adwokatom Michaela rozprawienie się z innymi kwestiami, które poruszyłeś, powinni zrobić to co uważają za stosowne, oraz pozostawiam Barry`emu rozprawienie się z Twoją interpretacją jego osoby, powinien zrobić to co uważa za stosowne. Ale za niewiarygodne uważam, że zdecydowałeś się prawie całą kolumnę poświęcić znajomości Majora Barry’go z Michaelem Jacksonem skoro nawet nigdy nie doszło do ich spotkania.
Z pełnym szacunkiem wzywam do natychmiastowego sprostowania tych kwestii, które nadmieniłam.
Bardzo dziękuję za uwagę i za współpracę.

Raymone K. Bain`

____________________________________________________________________________

Tuesday, July 3, 2007; 1:08 PM

Raymone Bain potwierdziła telefonicznie iż Michael odwiedził wschodnie wybrzeże w zeszłym tygodniu "na ok 24 godziny". Robił rozeznanie w letniskowych posiadłościach. Nie zdecydował się na razie na nic konkretnego i nie ogranicza swoich poszukiwań do obszarów zatoki Chesapeake. Michael wyjechał na wschód razem z dziećmi ok 10 dni temu, ponieważ większość jego doradców i prawników właśnie tam się znajduje. Raymone powiedziała że "Michael zawsze podziwiał posiadłości na wschodnim wybrzeżu, ponieważ mają rozległą przestrzeń.

Neverland ma 3,000 akrów - on ceni sobie prywatność. Nie znajdzie się wielu takich posiadłości na zachodnim wybrzeżu"

Odnośnie plotek na temat tego że Michael jest w stanie krytycznym, przykuty do łóżka w szpitalu i tego że został usunięty z wynajmowanego domu (którego w rzeczywistości poprostu nie zamierzał kupić) Raymone powiedziała:
"Zapanował chaos"
"Michael nie zamierza przeprowadzić się na stałe na wschodnie wybrzeże, szuka domku wakacyjnego i nie przyjechał na wschód na przeszczep nerki"
Jaki był cel tych spotkań?
"Wiele rzeczy. Michael stoi na czele olbrzymiej spółki"on."

____________________________________________________________________________

W pilnym kontakcie: Raymone K. Bain
27 czerwca 2007

Washington, D.C. .... Było kilka wiadomości odnośnie Pana Michaela Jacksona, które są nieprawdziwe, zniesławiające i złośliwe z natury.

Pan Jackson nie jest bardzo chory ani nie zażywa leków...włącznie z lekami przeciw bólowymi. W prawdzie, Pan Jackson ma sie dobrze, i prowadził wczoraj spotkania ze swoimi doradcami, miedzy nimi byli także byli generalni adwokaci Benjamin R. Civiletti, i Rev. Jesse L. Jackson, Sr..

Nie było żadnego oświdczenia dla mediów wydanym przez Jacksona organizację odnośnie jakichkolwiek planów dla trasy Europejskiej. Mimo sprzecznych donosów, Pan Jackson jest obecnie w stuio, gdzie dokonuje ostatnich poprawek w swojej muzyce.

Pan Jackson nie "opuścił" Las Vegas ani nie został "eksmitowany" ze swojej rezydencji w Las Vegas. Zadecydował, że nie wybira opcji kupna domu. W tym okresie.

Pan Jackson nie daje wiary w to, że jego brat, Randy Jackson, ukradł mu pieniądze, ani w to, że Randy, czy ktokolwiek z jego rodziny, kiedykolwiek mógłby ukrść mu coś. Informacje dotyczące tej sprawy były także nieprawdziwe i zniesławiające.

Sprzecznie publikowane informacje to, także, to że Pan Jackson ani nie traci ani nie sprzedaje swoich udziałów w spółce ATV/Sony. Informacje dotyczące tych spraw są śmiechu warte, bez wartości, i zostały napisane bez wystarczających osobistych finasowych informacji, aby wydawać takie nieuzasadnione oświdczenia.

-2-

Pan Jackson jest zaniepokojony, tym, że jego asystentka, Grace Rwaramba, jest nieustannie atakowana przez Rogera Friedmana z Fox News. Były złośliwe i nieprawdziwe informacje dotyczące Pani Rwaramba, która prowadzi bardzo prywatne życie i nic złego nie zrobiła, jednka jest atakowana za swoje profesionalne kontakty i bliskość w stosunku do Pana Jacksona.

Podczas swojej całej kariery, Mr. Jackson nigdy nie wydał ubliżającego słowa wobec jakiegokolwiek dziennikarza, ani nigdy nie wydał instrukcji swojej ochronie aby uzyć siły wobec jakiekolwiek dziennikarza, jest wiele gwałtownych nienawiści w stosunku do Pana Jacksona i osiagnęły one swój limit, gdzie cała społeczność dziennikarzy została zatracona, w zleceniu o napisaniu informacji dla, których nie ma potwierdzenia, są one nieprawdziwe, zostały napisane w celu wywołania szału, bądź do próby użycia i zniszczenia wizerunku Pana Jacksona. Wiedza kim są; i, to jest przykry komentarz...komentarz, którym zajmą się adwokaci Pana Jacksona.


Źródło:
Raymone Bain

____________________________________________________________________________

W pilnym kontakcie: Raymone K. Bain

18 maja 2007

Las Vegas, NV -- Michael Jackson i Universal Express mają przyjemność ogłosić zakończenie poufnych rozwiązań zakwestionowanych wobec akcji, która dotyczy rzeczy, które zostaną sprzedne na aukcji w Hard Rock Hotel i Casino w Las Vegas 30 i 31 maja 2007, albo po przez stronę internetową po zalogowaniu się na liveauctioneers.com.

"Pan Jackson jest usatysfakcjonowany wynegocjowanym porozumieniem," oświadczyła Raymone K. Bain, rzecznik Jacksona, "i cieszy się, że część pieniędzy z licytacji wesprze działalność charytatywną. Jako, że jest to poufne porozumienie, nie będziemy dalej tego komentować. "

"Jednakże droga do aukcji była długa, patrzymy z nadzieją, aby móc przedstawić światu chlube rodziny Jacksonów i być bardzo dumnym z dotacji pięciu akcji charytatywnych, które otrzymają pomoc ze sprzedaży," oświadczył Richard A. Altomare, Przewodniczący i CEO z Universal Express.

Rzeczy należące do Pana Jacksona, a właczone do aukcji, będą odznaczone wypisaną autentycznością.

Raymone K Bain

____________________________________________________________________________

Do pilnego ogłoszenia
Kontact: Raymone K. Bain
17 maja 2007

RE: Michael Jackson/Przybycie do sądu

Las Vegas, Nevada -- Sprzecznie publikowane informacje, Pan Michael Jackson nie pokaże się osobiście w sądzie w Las Vegas w Nevadzie w piątek 18 maja 2007, dotyczy to wydnia rzeczy na aukcję.

Dziękuję.

____________________________________________________________________________

28 lutego 2007

Pan Jackson nie planuje trasy koncertowej z czlonkami swojej rodziny.

Pan Jackson przedstawil liczne propozycje... propozycje o, ktopre nie zabiegal, ale byly one mu zaprezentowane, kilka z, nich dotyczyly wystepow w Las Vegas. Pan Jackson obecnie przeglada i ocenia kazda propozycje. On nie wierzy w to, ze jest pod jakims okresem czasowym, ktory by go zmuszal do przymusowej decyzji. Dlatego, też pogloski, mowiace, że "Niepowodzenie w znajdywaniu w Las Vegas kasyna na jego wystep, wyniknal z jego zwrucenia sie do rodziny w tej sprawie" sa nieprawda.

Pan Jackson nie przyjechal do Las Vegas aby wystapic. Pan Jackson jest w Las Vegas poniewaz on lubi te miasto, i w poblizu znalazl dobra lokalizacje do nagran z innymi artystami, teksciarzami i producentami, ktorzy pracuja z nim w studio.

Pan Jackson obecnie nie planuje pokazac sie ani wystepowac w "American Idol."

Pan Jackson tez, nie ubigal sie o bilet,na niedawany mecz NBA All-Star Game, jak rozlegle informowano. Pan Jackson zostal zaproszony przez wlascicieli druzyny NBA, tak dobrze jak gracze, bioracy udzial w grze jak i ich goscie. Tym niemniej, Pan Jackson odzucil takiego rodzaju zaproszenia. Rozlegle pogloski,o poszukiwaniu biletu przez Pana Jackson, i odmowie na jego prosby, sa totoalnie falszywe.

Pan Jackson nigdy nie dzierzawil posiadlosci od Michael'a Flatly'a w Irlandii. Dlatego, pogloski stwierdzajace, ze zostal "wyrzucony" z posiadlosci Flatly'a sa falszywe i sa oszczerstwem.

Pan Jackson obecnie nie realizuje ani nie nagrywa singla z Pras'em.

###
Source: Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

2 lutego 2007

Do adminów Fanclubów i Moderatorów: Re Wczorajsze zdjęcia z TMZ

Odebrałam kilka pytań od fanów, z zapytaniem czy powinni publikować te zdjęcia.
Odpowiedziałam im, że nie powinni, ponieważ pan Jackson czuje, to jako naruszenie prywatności dzieci.

Nasi adwokaci skontaktowali się z agencją, która wykonała te zdjęcia na zamówie, i każde zdjęcie sprzedali stronie nieliegalnie.

Byłabym wdzięczna, jeśli byście powiadomili innych fanów o ty,m samym, jak macie listę wszyskich stron i ich właścicieli.

Wasza współpraca będzie wielce uznana.

najlepsze wyrazy szacunku,
Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

W pilnie nawiązanym kontakcie: Raymone K. Bain
12 stycznia 2007

W odpowiedzi na wasza dociekliwosc w sprawie dzialan podjetych przez G & J Gross, Inc., DBA Mikey Fine Pharmacy przeciwko Michaelowi Jacksonowi: kwestia zostala polubownie zakonczona. Wszystkie koszty zostaly zwrocone aptece Mikey Fine Pharmacy.

Sprawa jest powiazana z bylymi doradcami finansowymi MJ'a (Bernstein, Fox, Whitman, Goldman and Sloan, LLP), ktorzy zostali zwolnieni z pracy (ze wzgledu na nierzetelne wykonywanie swoich pracowniczych obowiazkow). Od 22/12/2006 toczy sie postepowanie cywilne przeciwko bylym ksiegowym (Bernstein, Fox, Whitman, Goldman and Sloan, LLP).


Source: Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

W natychmiastowym kontakcie: Raymone K. Bain
27 grudnia 2006

OŚWIADCZENIE MICHAELA JACKSONA ODNOŚNIE
ŚMIERCI Pana JAMESA BROWNA

"Jestem bardzo zaskoczony i zasmucony śmiercią mojego mentora i przyjaciela,
Jamesa Browna. Słowa nie są wystarczające aby wyrazić szacunek i miłość jaką
zawsze darzyłem Pana Browna. Nie było, i nigdy nie będzie drugiego takiego
jak on. On jest niezastąpiona."
"Wysłałem wyrazy miłości i szczere kondolencje do jego rodziny."

____________________________________________________________________________

W natychmiastowym kontakcie
20 grudnia 2007

SUPERGWIAZDA POP MICHAEL JACKSON NIE SPRZEDAJE
NEVERLAND VALLEY RANCH
NIE MA POWIĄZAŃ Z BRAVO NETWORK

Washington, D.C. --- Raymone K. Bain, Główny menadżer, wydała nastepujące
oświadczenie:

"Informacje mówiące, o tym, że Pan Michael Jackson poszukuje nabywcy na jego Neverland Valley
Ranch w Kaliforii, ogłoszone w programie telewizyjnym Bravo,
‘Wykaz milionów dolarów,' są kompletnie nieprawdziwe i śmieszne i jest jeszcze jedną
oszczercza próbą w zniszczeniu charakteru pana Jacksona i nieprawdziwa prezentacją
jego problemów finasowych.
"Pan Jackson NIE sprzedaje Neverland Valley Ranch. Mówiliśmy o tym, wiele razy, ale rzadziej jak zauafne źródło, oni polegają konsekwentnie na niepotwierdzonych informacjach od nienzanych źródeł.

"Nie rozmawialiśmy ze stacją Bravo odnośnie
serialu ‘Wykaz Milionów Dolarów,’ ani nie planujemy tego robić."

____________________________________________________________________________

Do natychmiastowej publikacji:
14 grudnia 2006

Michael Jackson i Broderick Morris, CEO, Positive Productions
Ogłosili datę zmian i dodatkowym "Uznanym dniu fanów."

Tokyo, Japan -- Gwiazda Pop Michael Jackson iBroderick Morris, CEO, Positive
Productions, doszli do wzajemnego porozumienia dziś ws. opóźnienia Świętowania Świąt w Tokyo
, które zaplanowano na 19 grudnia 2006, w Tokyo Studio Coast, na
Marzec 2007.

Oboje zgodzili się, na zmianę w żadanie dodania drugiego innego wydarzenia,
"Uznania dania Fanów," na Marzec 9, 2007, dla Japońskich fanów, i fanów w innych częściach
świata, które chciałby przybyć, podkreślił Morris, który dodał to
, że wybrali 9 marca, bo jest to odwołujące się do Japonii jako San Ku,
które oznacza, "Dziękuję."

The Corporate VIP Event,na którym Pan Jackson spotka się, przwita i zrobi zdjęcia z
przybyłymi, jest zaplanowane ma dzień przed 8 marca 2007.

"Będe uczestniczył w tych specjalnych imprezch 8 i 9 marca w Tokyo, Japonii,"
powiedział Michael Jackson. "Tokyo jest tak pięknym miejscem, i mam nadzieję, że
porozmawiam z moimi przyjaciółmi i fanami na obu imprezach. Moi fani sa tak kochający
i wspierjący mnie,że dla mnie to honor aby brać w tym udział aby im wszystkim podziękować
za miłość i wsparcie, które mi okazują, i mojej rodzienie, przez tyle lat," dodał Jackson.

"Chcemy aby wszyscy fani mogli być z Michaelem," tłumaczy Morris.
"Wspierali go przez całą karierę, a to niepowtarzalna możliwość
dla niego, by podziękować im. oboję chcieliśmy się upewnić, że
imprezy zostały zaplanowane w taki sposób aby było możliwie najwięcej fanó i przyjaciół."
Morris powiedział, że osoby, które zachowają bilety na uroczyste Święta
otrzymają priorytetem informację o nowych datach. Ci co kupili bilety mogą także zwrócić te bilety z pełnymi kosztami zwrotu.

Po więcej informacji, proszę kontaktowac sie z Positive Productions Yokohama pod numerem:
81-45-505-0010.###

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE
November 21, 2006

MICHAEL JACKSON TO ATTEND CHRISTMAS CELEBRATION IN TOKYO, JAPAN BEING GIVEN IN HIS HONOR
TO COMMEMORATE THE 25TH ANNIVERSARY OF THE RELEASE OF “THRILLER” December 19, 2006

Washington, D.C. ….On Tuesday, December 19, 2006, Michael Jackson will
be attending a Christmas celebration being held in his honor, hosted by Mr.
Broderick Morris, CEO, Positive Productions Yokohama, and Mr. Daisuke
Kodo, CEO, God Gate Investment. The celebration is being given to
commemorate the 25th Anniversary of the release of “Thriller.”

Messrs. Morris and Kodo hosted Mr. Jackson during his May, 2006, visit to
Tokyo.

The Christmas celebration will be held at Tokyo Studio Coast.

Says Mr. Morris, “Mr. Kodo and I are delighted to be hosting Mr. Jackson in
Tokyo again, for what will be a wonderful, inspirational, fun-filled celebration.
He has many fans and friends here in Tokyo, and his record sales in Tokyo
exceed that of any other artist. We also congratulate him on the 25th Anniversary
of “Thriller,” and worldwide record sales of 104,000,000 units. When Guinness
recently presented him with the award certifying this record-breaking achievement,
we were all so very happy for him. We look forward to welcoming Mr. Jackson
in December.”

Says Michael Jackson, “ I look forward to visiting Japan again, and greeting my
fans and friends. I would like to thank Messrs. Morris and Kodo for inviting
me back, and for hosting the event.”

Source: Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________
TO: All Fan Club Presidents and Contacts

I am pleased to announce that Mr. Jackson will be receiving the
Diamond Award from the World Music Awards on Wednesday,
November 15, 2006, 7:30PM, Earl's Court 1, Kensington, London,
England.

As this is the 25th Anniversary of "Thriller" and, Mr. Jackson's
worldwide sales have to date exceeded over 750,000,000 million
units, Mr. Jackson is being recognized for his phenomenal, record-
breaking achievements. He is certainly the undisputed "King of Pop."

Mr. Jackson would like to see as many of his fans as can attend
the event. Because of this, we have made special arrangements
with the organizers to make special provisions from Mr. Jackson's
fans.

The first 200 fans will be admitted free on a first come, first serve
basis. After 200 tickets have been disbursed, all other tickets will
be sold at a special discounted rate and fans will be given a special
code to use when purchasing tickets.

I will be forwarding to you the information as to how to obtain
tickets within the next several days.

While I do not have the email addresses for all fan clubs, I am
relying on each of you to pass this information on.

Thank you for your continued love, support and prayers for
Michael Jackson. He loves and appreciates all of you.

Best regards.
Raymone K. Bain
General Manager

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE
October 11, 2006

PHOTOGRAPH IN TODAY’S NEW YORK DAILY NEWS
A FRAUD…IT IS NOT MICHAEL JACKSON

Washington, D.C. -- A photograph in today’s, (October 11, 2006), New York
Daily News, allegedly depicting Michael Jackson in women’s shoes and clothing IS
NOT Michael Jackson.
Mr. Jackson has not visited Saint-Tropez in recent years, nor has he donned a
women’s hat and pumps for disguise.
Mr. Jackson is demanding that the New York Daily News offer an apology
and retraction, or he will refer the matter to his attorneys for further action.

###

Source: Raymone Bain

Within 24 hours of the above statement, The New York Daily News offered a retraction of their story.

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE

September 21, 2006

REPORTS REGARDING MICHAEL JACKSON OPENING
A THEME PARK IN IRELAND ARE ERRONEOUS

Washington, D.C. ……Reports originating from Irish tabloids, being

widely reported today, that Michael Jackson plans to open a Leprechaun

theme park are erroneous and ridiculous.

Please check with this office before disseminating any information

reported out of Ireland, because most of the information reported thus

far has been inaccurate.

____________________________________________________________________________

For Immediate Release August 7, 2006

Conspiracy To Force Michael Jackson into Bankruptcy REVEALED

In what could be one of the biggest conspiracies in entertainment history, documents have been sent to Michael Jackson, and his representatives, which reveal a deliberate plan by some former attorneys as well as associates and advisors, to force Mr. Jackson into involuntary bankruptcy.

The documents reveal that former attorneys actively solicited other attorneys, vendors and creditors to “join in a petition to place the client in involuntary bankruptcy.”

Mr. Jackson who, on June 27, 2006, announced sweeping organizational changes, has instructed his legal team to investigate and file claims against those responsible for conspiracy, bad faith, and self dealing. These efforts may also result in civil and/or criminal charges, where appropriate. In addition, there is a strong possibility that these documents will be forwarded to the U.S. Attorney General for review and possible involvement.

“Mr. Jackson is neither shocked or surprised by these revelations,” says Raymone K. Bain, Michael Jackson’s General Manager. “Based on the timing of events that have impacted his personal and professional life in recent years, he has long been suspicious that some of those whom he entrusted to act on his behalf, and to advise him with respect to his personal and business affairs, may not have always acted in his best interests.”

____________________________________________________________________________

For Immediate Release: July 14, 2006

Michael Jackson Scores Big In Round 1 of the Schaffel Lawsuit and Awaits Round 2 for Accounting

A jury of 6 women and 6 men turned back F. Marc Schaffel’s claims against Michael Jackson today, that Mr. Jackson owed him countless millions of dollars.

In the action, Mr. Schaffel first sought $6 million…$4 million… $3.2million, $2 million, and finally $1.5million.

In round 1, the jury awarded Mr. Schaffel $900,000. However, the jury also awarded Mr. Jackson $200,000, plus interest, for Mr. Schaffel’s fraud, conversion and breach of fiduciary duty.

Says Tom Mundell, Lead Defense Counsel, “This was a great result for Michael. The judge divided the trial into two phases. In this first phase, the jury heard all of Schaffel’s claims and one of Michael’s claims. In about two weeks, the judge will hear testimony on the rest of Michael’s claims against Schaffel. The value of Michael’s remaining claims exceeds the small net amount in Schaffel’s favor from Phase 1 of the trial, and we are confident that when Phase 2 is concluded, the overall judgment will be in Michael’s favor.”

Says L. Londell McMillan, General Counsel to Mr. Jackson, “It’s a new day for Michael Jackson. We were unwilling to pay one penny more than the amount Schaffel was owed, and the verdict proved successful. This lawsuit represents the beginning of a new approach and direction in the business of Michael Jackson.”

____________________________________________________________________________

For Immediate Release: June 27, 2006

Michael Jackson Announces Organizational Changes

In what is the first of a sweeping restructuring of his personal and business affairs, Michael Jackson has severed ties with his long-time accounts and business managers, Bernstein, Fox, Whitman, Goldman & Sloan, with Bahrani attorneys Qays Zu’bi and Grahame Nelson, and Gut Records executive, Guy Holmes.

He has also established The Michael Jackson Company, Inc., with plans to phase out MJJ Productions.

In other related matters, he has named Spokesperson Raymone K. Bain as General Manager, and has retained N.Y.-based L. Londell McMillan and The McMillan Firm, known for business restructurings and turnarounds, to oversee legal matters pertaining to his business affairs.

Mr. Jackson has previously announced plans to record an album which he predicts will be released in 2007. His recent Japan tour was the first in what will be a line of public appearances, and he is reviewing numerous offers to tour musically, which he plans to embark upon within the next several months.

Mr. Jackson, who is currently in Ireland on personal business, plans on relocating to Europe in the near future.

He is continuing to build his management team and other appointments will be forthcoming.

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE Raymone K. Bain

May 25, 2006

MICHAEL JACKSON TO VISIT TOKYO, JAPAN

MARKS FIRST OFFICIAL PUBLIC APPEARANCE SINCE JUNE 2005

WILL RECEIVE MTV JAPAN’S “LEGEND AWARD”

AT THE MTV JAPAN VIDEO MUSIC AWARD’S CEREMONY

SATURDAY, MAY 27, 2006

Washington, D.C. ........ Music Superstar Michael Jackson will visit

Tokyo, Japan, in what will mark his first official public appearance

since June 2005.

On Saturday May 27, 2006, Mr. Jackson will receive MTV Japan’s

“Legend Award,” at the MTV Japan Video Music Award’s ceremony, for his

extraordinary and record-breaking career in the music industry. Mr. Jackson

is a trailblazer, who set an unprecedented standard with music videos like

“Thriller, “Bad,” and “Smooth Criminal.”

While in Japan, Mr. Jackson, whose recordings consistently topped charts,

with over 100,000,000 albums sold in Japan alone, will visit orphanages, tour the

city of Tokyo, and meet with members of the Asian business community,

spearheaded by Broderick D. Morris, CEO, Positive Productions Yokohama,

one of Asia’s most reputable and successful entertainment promotions companies.

Mr. Jackson's trip to Japan kicks off the first in a series of Asian visits.

Says Mr. Morris: "We are delighted that Mr. Jackson has accepted

our invitation to visit Tokyo. Michael Jackson is a legend. What he has

accomplished as a world renowned artist is unequaled. He loves

Japan, and we love him. We look forward to welcoming him."

Says Michael Jackson: "I look forward to my visit to Japan because

I have so many fond memories of my visits there. I thank MTV Japan

for this honor, and Mr. Morris for spearheading this visit. I look forward

to seeing old friends, and saying hello to my huge fan base in Japan,

who, like my other fans around the world, have for so many years

consistently shown their love and support to me and my family."

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE

May 5, 2006

PHOTOGRAPHS OF MICHAEL JACKSON
ARE A HOAX

Washington, D.C. ……In response to numerous inquiries, photographs

which appear to be images of Michael Jackson in the May 2006 issue of

GQ Magazine are not authentic.

Mr. Jackson has neither posed for, or provided photographs of himself to

GQ Magazine. The person in these photographs is an imposter.

Mr. Jackson is furious that his image has been used in such a misleading way,

and is demanding an apology from the editors of GQ, and it’s publisher,

Conde Nast. Mr. Jackson is also demanding that the magazines be pulled from newsstands.

____________________________________________________________________________

For Immediate Release April 23, 2006

Fraudulent Statement Re: Katrina Relief Record

I have issued no recent statements regarding Mr. Michael Jackson's Katrina
Relief record. The statement is a FRAUD!

I am respectfully requesting that this statement be pulled immediately.

Whoever believes that he/she can take the liberty to distribute false and
erroneous statements under my name should know that if I find out the identity,
I will contact the FBI, and make sure that they are prosecuted to the fullest
extent of the law.

Thank you.
Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

Friday, March 17, 2006

"It is public knowledge that Mr. Jackson currently resides in the Middle Eastern country of Bahrain. He therefore decided to close his house and reduce his workforce. This is a common practice when a residence is vacant for an extended period of time.

"Reports indicating that Neverland has been closed or 'shut down' for good are inaccurate.

"There will be no further comments regarding this matter."

____________________________________________________________________________

March 8, 2006

"I have issued no statements regarding the alleged Jermaine Jackson book proposal. And again, another British reporter, Emily Smith of the London Sun, has made up a quote and attributed it to me.

"I have demanded that Ms. Smith, and her editor, pull this quote immediately.

"The liberties that some journalists are taking by recklessly using my name is getting out of control. This is the second time in one week, that I have been falsely quoted by a British publication."

Since the above statement was released, Ms. Smith and the Editor of the London Sun publication have retracted the false quotes they claimed were made by Bain. http://www.mjni.com/news/details.aspx?ArticleNo=1722 http://www.mjjforum.com/main/content/view/2841/2/

____________________________________________________________________________

March 6, 2006 Re: Emily Smith/ And The Editor of the Sun

Im sharing the following Email with all the Admins, Sr Staff, and Members on all Michael Jackson Message Board/Clubs/Communities as it takes all of us to unite and make things happen.

Hello:

I would like to take this opportunity to thank you so very much for your
quick response in advising the fans that I have not made any statements
whatsoever regarding the alleged book proposal.

As I indicated to you, I demanded that the reporter, Emily Smith, and
the editor of the Sun, pull the false quote attributed to me from their article.
And, they have.

This is the second time in one week that my name has been used
recklessly by members of the London media, and a false quote has been
made up under my name.

I truly hope that this is the last time I will have to deal this kind of
issue.

Again, thank you for your cooperation and kindness!

Best.
Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE

March 1, 2006

CONTACTMUSIC.COM FALSELY QUOTES RAYMONE K. BAIN

IN ARTICLE REGARDING MICHAEL JACKSON

Washington, D.C. ….. In an article dated today’s date, March 1, 2006, released

by ContactMusic.com titled, “Jackson Shows Islam Support with Mosque,”

I am being quoted.

I have neither spoken to anyone at ContactMusic.com, issued a statement to

anyone at ContactMusic.com, nor have I been contacted by anyone at

ContactMusic.com to verify the information written regarding Mr. Michael Jackson.

The liberty that the reporter has taken, not only in falsely and recklessly using

my name, but making up a fictitious quote which is being attributed to me, is a

despicable display of journalism. This action is as wrong as the information being disseminated in the article.

I am demanding a retraction.

###
Source:
Raymone K Bain

____________________________________________________________________________

Febuary 7, 2006

Michael Jackson's spokesperson, Raymone Bain, has released the following statement regarding the recent reports that Michael is in talks to record music to the prayers of Pope John Paul II.
"Contrary to published reports in Italy, and the United States, Michael Jackson has not participated in any discussions with the Vatican, or Edizioni Musicali Terzo Millennio, an Italian music label specializing in religious songs, to record music to Pope John Paul II's prayers.

"None of Mr. Jackson's authorized representatives have contacted either the Vatican, or Edizioni Musicali Terzo Millennio, regarding this proposed project. Michael Jackson is unaware of this project, and news reports stating otherwise are completely erroneous."

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE
February 27, 2006

REQUESTING YOUR HELP ON BEHALF OF

THE FAMILY OF
MS. ALI GRIMSLEY-GILMORE

WHO HAS BEEN MISSING SINCE
FEBRUARY 3, 2006

Washington, D.C. ….. This office has been contacted by the family of

Ms. Ali Grimsley-Gilmore, for our assistance in helping them to obtain

media coverage regarding Ms. Gilmore’s disappearance. It is their hope,

that this coverage will help in the location and safe return of their

daughter.

Ms. Ali Grimsley-Gilmore, who is four months pregnant, was last seen

on February 3, 2006, in Tallahassee, Florida. Apparently, she made it

home from work, the evening of February 3rd , because her family indicates

that her car was found in the driveway of her home. The police found

her purse inside of her car.

Background on Ms. Gilmore:

Age: 30 years old

Race: African-American

Weight: 180 pounds

Height: 5 ft/ 5 in

Hair Color: Brown

Eye Color: Brown

Complexion: Medium

Other: 4 months pregnant

Investigative Agency: Tallahassee Police Department (850) 891-4200

Investigative Case #: 063913

For further information, please contact

The family spokesperson, Bishop Thomas

Your help will be greatly appreciated.

Source:
Raymone Bain

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE
February 23, 2006

STATEMENT OF ATTORNEY THOMAS A. MESEREAU, JR.

REGARDING MR. MICHAEL JACKSON

Attorney Thomas A. Mesereau, Jr., issues the following statement

regarding Mr. Michael Jackson:

â€oeI am very disturbed by the false, erroneous, and self-serving reports about

the relationship between Michael Jackson, my law partner, Susan Yu, and

me.

â€oeAt the conclusion of the criminal trial in Santa Maria, CA., Michael Jackson

was acquitted 14 times. The jury acquitted him of 10 felonies and 4 lesser-

included misdemeanors. Michael Jackson was completely vindicated and

exonerated by these verdicts.

â€oeShortly thereafter, Michael Jackson, and his beautiful children, moved to

the Middle East. Attorney Susan Yu and I were asked to help him during

this difficult period of transition. Michael and his children were exhausted

by the terrible, unjust prosecution, and needed to start a new chapter in their

lives.

â€oeBecause Michael Jackson was our client, and is our friend, Attorney Susan

Yu and I agreed to help him, and his family, during this time of transition.

For approximately seven months, we assisted Michael Jackson in this

effort.

â€oeWe never intended to assume these obligations on a permanent

basis. For example, my love is Criminal defense. I will be in trial in

the State of Alabama during April and June, in two Capital murder cases,

in which I am representing the client free of charge. I am also assisting

in the development of a free legal clinic for the poor at a prominent

African American church in Los Angeles. Attorney Susan Yu has

other clients that she needs to attend to as well.

-2-

â€oeWe are still in communications with Michael Jackson, and his assistants,

and remain close friends. Mr. Jackson completely understands the

situation and is grateful to us for helping him with the transition. The

speculation that surrounds this situation is nothing but shallow tabloid

reporting.

â€oePeople should leave Mr. Jackson and his family alone.â€?

###
Source:
Raymone Bain

____________________________________________________________________________

Feb. 21, 2006

I requested an address for the fans to send in their fan mail or cards to Michael a few days ago to Ms Bain. Here is the response with permission to post on all the boards/clubs communities.

Some fans may already have this address, so this is for those that do not

"Hi Gail,

We have been giving to the fans that have requested, the PO Box to
send mail to:

Davis, Bain and Associates, Inc.
PO Box 5997
Washington, D.C. 20016

Thanks so much!"

Best.
Raymone

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE Raymone K. Bain

February 6, 2006

MICHAEL JACKSON NOT IN DISCUSSIONS REGARDING
POPE JOHN PAUL II'S PRAYERS

Washington, D.C. ….. Contrary to published reports in Italy, and the United

States, Michael Jackson has not participated in any discussions with the

Vatican, or Edizioni Musicali Terzo Millennio, an Italian music label specializing

in religious songs, to record music to Pope John Paul II’s prayers.

None of Mr. Jackson’s authorized representatives have contacted

either the Vatican, or Edizioni Musicali Terzo Millennio, regarding this

proposed project.

Michael Jackson is unaware of this project, and news reports stating

otherwise are completely erroneous.

###
Source:
Raymone K Bain

____________________________________________________________________________

Febuary 1, 2006

" I am deeply saddened to learn of the death of Mrs. Coretta Scott King.
I send my love, and heartfelt sympathy, to Martin III, Yolanda, Dexter,
Bernice, and the entire King family.

"Mrs. King is an irreplaceable jewel, who will be greatly missed."

Source: Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

January 31, 2006

STATEMENT OF MICHAEL JACKSON

REGARDING THE DEATH OF MRS. CORETTA SCOTT KING

Michael Jackson releases the following statement upon learning of the

passing of Civil and Human Rights icon, Mrs. Coretta Scott King:

“ I am deeply saddened to learn of the death of Mrs. Coretta Scott King.

I send my love, and heartfelt sympathy, to Martin III, Yolanda, Dexter,

Bernice, and the entire King family.

“Mrs. King is an irreplaceable jewel, who will be greatly missed.”

###
Source: Raymone K Bain

____________________________________________________________________________

Message From Michael Jackson To His Fans, December 23,2005

To My Fans Around the World:

I would like to wish you, and your families, a wonderful Holiday Season.
Thank you for your cards, your letters, your love, and your support.
I love you all!

Sincerely,
Michael Jackson
December 15, 2005 Statement from Raymone Bain Re: Wikepedia.org

Please pass on to the various sites this statement from me:

"The information reported on Wikipedia.org is incorrect and
inaccurate, including the name of Mr. Jackson's Hurricane
Relief song."

Thank you.
Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE

December 12, 2005

STATEMENT OF MICHAEL JACKSON

REGARDING THE DEATH OF
MR. RICHARD PRYOR

Michael Jackson releases the following statement regarding the death of

his friend, Mr. Richard Pryor:

“Richard Pryor was the true ‘King of Comedy’…there will never be another

like him. He was a trailblazer, whose extraordinary talent and genius provided

the blueprint for others to follow.

“I send my love and heartfelt sympathy to the entire Pryor family.”

###

Raymone K Bain

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE: Raymone K. Bain

November 23, 2005

ATTENTION FANS OF MICHAEL JACKSON

Michael Jackson does not have a racist bone in his body. NEVER would he say anything, or do anything, that would be offensive to any ethnic group, or hurtful to any ethnic group. It is not in his character, or his being. He has spent his entire life reaching out to people throughout the world by spreading love through his music, and his philanthropic efforts.

It is unfortunate that these tapes are being disseminated throughout the airways without any "due deligence" with regards to the authenticity. However, Mr. Mesereau is representing Mr. Jackson in this matter and the truth will be revealed.

Because this is an on-going legal matter, we are not issuing any statements at this time.

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE CONTACT: Raymone K. Bain

November 18, 2005

STATEMENT OF MR. MICHAEL JACKSON
REGARDING THE DEATH OF HIS LONGTIME FRIEND
MR. BILL BRAY

Michael Jackson releases the following statement regarding the passing, this
week, of his longtime friend, Mr. Bill Bray:

Washington, D.C. -- "I am deeply saddened by the passing of my dear and longtime friend, Mr. Bill Bray."

“As I traveled throughout the world, Mr. Bray was there by my side. Bill Bray will forever have a special place in my heart."

“I send my love and heartfelt sympathy to the Bray family.”

###
Source:
Raymone Bain

___________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE CONTACT: Raymone K. Bain

November 15, 2005

MICHAEL JACKSON HAS NOT PURCHASED ACREAGE ON AMWAJ ISLANDS IN BAHRAIN

Washington, D.C. -- Contrary to published reports, Michael Jackson has not
purchased acreage on Bahrain’s Amwaj Islands; his children have not participated on any studio recordings; and, Mr. Jackson has not put Neverland up for sale.

Also contrary to published and broadcast reports today, Mr. Jackson mistakenly
entered a ladies room in Dubai, labeled in Arabic, during an outing with friends.
Upon realizing his mistake, he quickly exited. Upon his exit, he was recognized
and a crowd ensued. He had to wait in a nearby bookstore until police arrived to
escort him through the crowd.

Please contact this office with regards to any inquiries regarding Mr. Jackson, in order to clarify any misinformation reported by sources.

###
Source:
Raymone Bain

____________________________________________________________________________
FOR IMMEDIATE RELEASE CONTACT: Raymone K. Bain
November 15, 2005

MICHAEL JACKSON HAS NOT PURCHASED ACREAGE ON AMWAJ ISLANDS IN BAHRAIN

Washington, D.C. …..Contrary to published reports, Michael Jackson has not purchased acreage on Bahrain’s Amwaj Islands; his children have not
participated on any studio recordings; and, Mr. Jackson has not put Neverland up for sale.

Also contrary to published and broadcast reports today, Mr. Jackson mistakenly entered a ladies room in Dubai, labeled in Arabic, during an outing with friends. Upon realizing his mistake, he quickly exited. Upon his exit, he was recognized and a crowd ensued. He had to wait in a nearby bookstore until police arrived to escort him through the crowd.

Please contact this office with regards to any inquiries regarding Mr. Jackson, in order to clarify any misinformation reported by sources.

____________________________________________________________________________

Raymone Speaks To The Fans October 15, 2004

"Michael Jackson would like to thank his fans, from all over the world,
for their love and support. He loves you all very much. He and his
family are doing fine, and he, and his brother, Randy, wants you to
know that they appreciate all of the cards and letters that you have
sent.

"In addition, Michael sends a special thank you for all of the support you have
given to him regarding the Eminem situation. Eminem is wrong. Eminem
owes Mr. Jackson a public apology; and, the video needs to be pulled from
MTV, MTV2 and MTVEurope.

"As he's said, he is not taking this lightly. The video was demeaning and
disrespectful to him, his children, his family, and the community at large.

"He appreciates all that you have done as well as Bob Johnson, Chairman/
CEO of BET, Comedian Steve Harvey, Radio One, The Source, and many,
many others who have either written letters or spoken out on his behalf.

"We are not through in our fight. He is very strong, and we are all going
to continue in our efforts to make sure that this video is pulled, and the song
is removed from Eminem's upcoming album."

Thank you all very much!
Raymone K. Bain

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE
October 12, 2004

MICHAEL JACKSON SPEAKS PUBLICLY ABOUT EMINEM’S VIDEO

On Tuesday, October 12, 2004, at 8:00AM, P.S.T., Michael Jackson appeared on
“The Steve Harvey Morning Show,” 100.3/ The Beat, a Radio One station,
regarding Eminem’s video. In an exclusive interview with Steve Harvey,
Michael Jackson made the following statement:

“I would like to thank you, Steve, Radio One, the African-American community,
my fans from around the world, and some of the members of the media, for the
support that you have given to me. I would also like to thank Mr. Robert Johnson,
Chairman and Founder of BET for pulling the Eminem video from BET’s airplay.
I appreciate very much the love and support that you all have shown me.

“I am very angry at Eminem’s depiction of me in his video. I feel that it is
outrageous and disrespectful. It is one thing to spoof, but it is another to be
demeaning and insensitive.

“I’ve admired Eminem as a artist, and was shocked by this. The video was
inappropriate and disrespectful to me, my children, my family, and the
community at large. It is my hope that the other networks will take BET’s
lead and pull it.”

###

Statement Released on Tuesday, October 12, 2004, by Mr. Robert Johnson, Chairman/Founder of BET:

“BET has pulled the video about Michael Jackson by Eminem. BET pulled
the video because we feel it is inappropriate to use our network to air a
video disparaging Michael’s character, or that of any other celebrity.

“Michael Jackson is a long-time supporter of BET, and a former ‘BET Walk
of Fame’ honoree.”

###

Source: Raymone Bain

____________________________________________________________________________

FOR IMMEDIATE RELEASE

October 11, 2006

PHOTOGRAPH IN TODAY’S NEW YORK DAILY NEWS

A FRAUD…IT IS NOT MICHAEL JACKSON

Washington, D.C. …..A photograph in today’s, (October 11, 2006), New York

Daily News, allegedly depicting Michael Jackson in women’s shoes and clothing IS

NOT Michael Jackson.

Mr. Jackson has not visited Saint-Tropez in recent years, nor has he donned a

women’s hat and pumps for disguise.

Mr. Jackson is demanding that the New York Daily News offer an apology

and retraction, or he will refer the matter to his attorneys for further action.

###
Raymone Bain

____________________________________________________________________________
Webmaster: "Mike" Webdesigner: Nancy
www.geniusmichaeljackson.com ; www.genius.michaeljackson.pl
© Genius Michael Jackson 2005-2010 | All rights reserved