Michael Jackson

ENGLISH / POLSKI

Menu
Newsy
Akta & Rodzina
Biografia
Vitiligo(Bielactwo)
Neverland
Dyskografia
Koncerty
Kalendarz
Videografia
Filmografia & Wywiady
Nagrody
Notowania
W TV
Galeria
Fakty & Ciekawostki
Plotki
Książki
Poczucie humoru
Michael w Polsce & Park
Aktywność charytatywna
Charytatywne Single
Firmy
Cytaty
Artykuly & Wywiady
Sztuka
W oczach prasy
Skandal w 93
Proces 2003-05r.
Artyści o nim
Multimedia
FAQ
Archiwum Newsów
O Stronie
Aktywni fani
Forum
Linki

Genius Michael Jackson

VIBE Magazine Interview(March 2002)Po ponad 30 latach jako jedna z największych gwiazd na świecie, Michael Jackson pozostawał zagadką. Gdy tajemnicza legenda pojawił się na okładce Vibe’a po raz drugi, zgodził się na rzadki wywiad. Zadawała pytania Regina Jones, która zajmowała się Michaem gdy był on dzieckiem dla magazynu Soul, który wydawała wraz z mężem jako czarna muzyczna w latach 1970. Król popu czuł się na tyle bezpiecznie z Jones aby sie otworzyć na temat hip hopu, życia jako samotny rodzic, i tajemniczej radości, która czerpał z bitwy na balony z wodą.

Poznałam po raz pierwszy Michaela Jacksona jakieś 33 lata temu, gdy Diana Ross wprowadzała do Motown Jackson 5, był to nowy nabytek dla 350 przedstawicieli branży muzycznej i mediów w klubie Daisy Club w Beverly Hills. Mój mąż, Ken, i ja wydawaliśmy Soul'a, jednym z pierwszych krajowych magazynów o czarnej muzyce.
Dziesięcio letni już Michael wiedział jak rzucić urok na tłum. Świadomy poparcia ze strony Diany, powiedział, "Po śpiewaniu przez cztery lata i stając sie gwiazdą, myślałem, że nigdy nie będę odkryty - to jest, do czasu gdy Miss Ross przyszła i uratowała moją karierę."
Dosłownie cztery miesiące później, pierwszy singiel the Jackson 5, "I Want You Back," wskoczył na szczyt listy Billboard Hot 100, przez dwa miesiące towarzyszyła mu piosenka "ABC". Tysiące listów z całego kraju zapełniły naszą skrzynkę. W odpowiedzi na pierwszą trasę Jacksonów, jeden z czytelników napisał: "Ci młodzi wykonują występują w sposób, który może być szkodliwy na dla zdrowia nie jednego człowieka. Serce ledwie wytrzymuje taka dawkę muzyki soulowej, a ich występ definitywnie przedawkował."
Przez następną dekadę, Soul trzymał się z rodziną Jacksonów jako gość na przyjęciach, weselach, i koncertach. My także byliśmy regularnymi gośćmi w rodzinnym domu, gdzie Michael - mówił delikatnym głosem, był uprzejmy, ciekawski i cichy - był zazwyczaj pozostawiony sam sobie, rysując lub bawił sie ze swoimi wężami i innymi zwierzami, gdy jego starsi bracia, kuzyni i goście grali w kosza. Ale gdy magazyn Soul przestał być wydawany w latach 1980, straciłam, kontakt z rodziną.
I wtedy Michael stał się super gwiazdą w pop kulturze, zmieniając twarz muzyki, taniec, modę, i muzyczne teledyski hit za hitem. Był idolem i był ścigany przez fanów i media gdziekolwiek poszedł. Wziął formę sztuki i przetworzył ją  następnie spakował, i stał się międzynarodową ikoną. American Music Awards ostatnio nazywała go Artystą Wieku (XX). Gdy to nadeszło do Króla Popu, świat poczuł sie nienasycony.
Możesz dużo powiedzieć o kimś, po tym co powiedzą o im ludzie, z którymi pracuje. Przyjeżdżając na Michaela 2700-akrów Neverland Valley Ranch w Los Olivos, Calif., na północ od Santa Barbara, zostaje przywitana przez ok 70 niezmiernie dziwnych członków Michaela zaprzyjaźnionej ekipy pracowników, którzy pomagają samozwańczemu Królowi popu utrzymać to i witać pełne autokary z gośćmi co roku, większość z nich to autokary z dziećmi, które cierpią na nieuleczalne choroby.
Ubrany na czarno jak węgiel, z białym skarpetkami, czarnymi mokasynami, i miękka żółtą koszulę, Michael przywitał mnie z ciepłym uśmiechem i powiedział dzień dobry i bardzo przytulił. Wtedy przeprosił, że widzi  podekscytowanie rozgadanego syna, Princea, 5 lat, i jego córkę Paris, 3 letnią, którzy właśnie wrócili z długiego spaceru podczas, którego dużo rozmawiali z tatą. Guwernantka , która jest bardzo podobna do matki Michaela, Katherine, zasugerowała aby się rozejrzała po ranczu zanim zrobi sie ciemno. Więc, wzięłam golfowy wózek na baterie gdy Michael spędził troszkę czasu ze swoimi dziećmi.
Odkryłam wesołe miasteczko, plac zabaw, stacje kolejową, samochody, basen, Jacuzzi, namiot, i różne miejsca gdzie zwierzęta były puszczone wolno. Widziałam lamę, papugę, geparda, kuca, i kilka jeleni szlachetnych.
Michael był gotowy do wyjścia kiedy ja wróciłam 45 minut później. Wracałam wraz z głośną muzyką Soulu, a on oglądał stare zdjęcia i śmiał się z siebie, swoich braci i zdjęć Diany Ross. "czy pamiętasz czas kiedy przeprowadzając ze mną wywiad, gdy byłem mały?" zapytał, przypominając mi czas magazynu Soul, gdy rozmawialiśmy o jego "interpretatorze," Janet. "To nie była gra, to była prawa," powiedział. "Bałem się. czułem, ze jeśli moja siostra jest tam, ludzie będą ze mną łatwiej postępowali."
Często gestykulujący, Michael szedł od szeptu do rechotliwego śmiechu w parę sekund. Chciał tylko jednej rzeczy, aby nie odnosić sie do jego operacji plastycznych. "To głupie pytanie, "mówił. "To jeden z powodów, dla których nie dawałem wywiadów przez ostatnie lata."
W czasie gdy gwiazdy rutynowo przechwalały się o Bentleyach i rzeczach osobistych, Michael jest wybitnie skromny. Zamazuje pytania dotyczące jego sytuacji finansowej - były ostatnio informacje, ze są problemy - on mówił jedynie, "Jest dobrze." Michael zarabia pieniądze gdy śpi. Posiada płowe katalogu Sony/ATV Music Publishing, który zawiera wiekszosć piosenek the Beatles tak samo jak piosenki Jimiego Hendrixa, Boba Dylana, Miles Davisa, Babyface, i Elvisa.
W wieku 43 lat, Michael powrócił bezspornie. Invincible, jego pierwszy album po czterech latach, był No. 1 na liście the Billboard 200. Jego dwa koncerty na Madison Square Garden zostały wyprzedane we wrześniu (zaraz przed atakiem terrorystycznym), które były potem wyemitowane na CBS z widownią licząca ponad 25.7 miliona widzów, tworząc tym samym największą w historii oglądalność koncertu na tej stacji.
Jak podsumujemy rozmowę, która zaczęła się dawno temu, odkryłam, że pomimo otaczających go cały czas fleszy i wrzawy w światłach reflektorów, jest niezwykle niezmienionym człowiekiem - nadal opiekuńczym, dociekliwym i wrażliwym.

VIBE: Jak to jest konkurować sprzedażą albumów z  'N Sync i Britney Spears, dzieci, które głównie rodziły się w szycie twojej sławy?

MJ: To rzadkość. Miałem numery 1 w 1969 i '70, i nadal wchodzę na listy w 2001 na numer 1. Nie sądzę, aby jakikolwiek inny artysta miał taką rangę. To wielki honor. Cieszę się, nie wiem co innego powiedzieć. Ciesze, sie, że ludzie akceptują to co robię.

VIBE: Jakie jest twoje zdanie na temat obecnej sytuacji R&B?

MJ: Nie dzielę muzyki na kategorie. Muzyka to muzyka. Zmieniają słowa R&B na rock n' roll. Zawsze tak było, od Fats Domino do Little Richarda do Chuck Berryego. Jak możemy to dyskryminować? To jest tym czym jest - wspaniała muzyka, rozumiesz.

VIBE: Czy czujesz hip hop?

MJ: Lubię dużo takich utworów, wiele. Lubię muzykę. Nie lubię za to aż tak dużo tańczyć. To wygląda tak jakby robili aerobik.

VIBE: jak o tym zdecydowałeś, żeby Biggie Smalls był na "Unbreakable", nie na Invincible?

MJ: To nie był mój pomysł właściwie. To był pomysł Rodneya Jerkinsa, jednego z tekściarzy/producenta pracującego nad płytą. Moim pomysłem było natomiast wstawić sekwencje rapu do piosenki, i powiedział, "Znam idealnego człowieka do tego - Biggie." Wstawił go do piosenki i zadziała perfekcyjnie.

VIBE: Czemu wybrałeś Jay-Z do remixu pierwszego singla, "You Rock My World"?

MJ: Jest najmodniejszy, nowym materiałem, i jest dziś z dziećmi. One lubią jego pracę. On jest częścią układu popularnej kultury. Ma to dobry sens.

VIBE: Jak to było gdy pojawiłeś się na koncercie New York's Hot 97 Summer Jam jako gość Jay-Z?

MJ: Po prostu przeszedłem i przytuliłem go. Była wrzawa, eksplozja oklasków i ulubione miejsce, cudowne, cudowne przywitanie, i cieszyłem się z tego. To było wielkie uczucie - miłość, miłość.

VIBE: Czy był to dla ciebie problem, widząc ludzi, którzy naśladują cię jak Usher, Sisqo, Ginuwine, i nawet Destiny's Child?

MJ: Wcale nie mam nic przeciwko. To są artyści, którzy dorastali z moja muzyką. Gdy dorastasz słuchając kogoś, kogo podziwiasz, zmierzasz do tego, aby stać się nimi. Chcesz wyglądać jak oni, ubierać sie jak oni. Jak byłem mały, byłem Jamesem Brownem, byłem Sammy Davis Jr., więc rozumiem to. To komplement.

VIBE: Czy wiedziałeś, że tworzysz ponadczasową klasykę gdy nagrywałeś Thrillera i Off The Wall?

MJ: Tak, nie żebym był arogancki, ale tak. Bo wiem, że to wspaniały materiał gdy go słyszę, i melodycznie i dźwiękowo i muzycznie, to takie ruchliwe. Dotrzymują obietnic.

VIBE: Czy czujesz, ze jest większa akceptowalność czarnych artystów w obecnych czasach?

MJ: Myślę, ze ludzie zawsze podziwiali czarną muzykę od samego początku, jeśli byś sie cofnął duchowo do Negro. Dziś, marketing akceptuje fakt, że to muzyka. Od Britney do 'N Sync, oni wszyscy robią R&B. Nawet Barry Gibb z The Bee Gees, on zawsze powtarzał mi [imituje Brytyjski akcent], "Stary, robimy R&B." powiedziałem, Barry, nie dzielę tego na kategorie, ale to świetna muzyka. Rozumiem skąd on pochodzi. Kocham świetną muzykę - nie ma ona żadnego koloru, ona nie ma żadnych granic.

VIBE: Wyglądasz jak byś się cieszył życiem jako jeden rodzic.

MJ: Nigdy nie bawiłem się tak dużo w moim życiu. Taka jest prawda. Bo jestem tym dużym dzieckiem, i teraz widzę świat oczami tego naprawdę młodego chłopca. Ja uczę sie więcej od nich niż one ode mnie. Nieustannie próbuje na nich rzeczy i testuje je na nich aby zobaczyć co działa a co nie. Dzieci są najlepszymi sędziami od monitoringu czegoś. Jeśli umiesz dostać sie do dzieci, to masz to. Dla tego Harry Potter to taki sukces - to film rodzinny. Nie możesz sie tam pomylić. Chcemy panoramicznej demografii i dla tego próbuje nic nie mówić obraźliwego w moich tekstach o rodzicach aby ich nie urazić. Nie chce być taki. Nie byliśmy tak wychowywani. Mama i Joseph [ojciec Michaela] nie powiedzieliby nic takiego rodzaju.

VIBE: Czego słuchają Prince i Paris?

MJ: Słuchają całej mojej muzyki, i kochają klasyczną, która gra na całym ranczo. Lubią każdą dobrze taneczna muzykę.

VIBE: Jak byś się czuł wobec swoich dzieci, gdyby stały sie ikonami muzyki pop, patrząc na to z perspektywy twojego doświadczenia?

MJ: Nie wiem jak by to udźwignęły. To było by ciężkie. Naprawdę nie wiem. To trudne, ponieważ większość dzieci sławnych ludzi kończą stając się samo destrukcyjnymi bo nie umieją pozostać wiernymi wobec talentu rodziców. Ludzie kiedyś zawsze pytali Fred Astaire Jr., "Czy umiesz tańczyć?" I nie umiał. nie czuł żadnego rytmu, ale jego ojciec był geniuszem tańca. I to nie oznacza, ze to musi przejść dalej. Zawsze mówię moim dzieciom, nie musisz śpiewać, nie musisz tańczyć. Bądź tym kim chcesz być, tako długo jak nie krzywdzisz innych. To podstawa.

VIBE: Który artysta - w przeszłości i obecnie - inspiruje cie?

MJ: Stevie Wonder to muzyczny prorok. Cały czas od wczesnych lat Motown. Cali the Beatlesi. Szaleje za Sammy Davis Jr., Charlie Chaplin, Fred Astaire, Gene Kelly, Bill "Bojangles" Robinson - prawdziwymi wykonawcami, za czymś prawdzwiym, nie czymś po prostu chwytliwym, tworzącym przedstawienie. Gdy James Brown był z the Famous Flames,to było niewiarygodne. Jest tak wielu wspaniałych piosenkarzy - Whitney Houston, Barbra Streisand, Johnny Mathis. Prawdziwi styliści. Słyszysz jedna linijkę i wiesz kto to. Nat "King" Cole, coś wspaniałego. Sam Cooke - wszyscy są śmieszni.

VIBE: Jak zawiłe było dla ciebie wybierać artystów do koncertu 30th anniversary special?

MJ: To wcale nie było zawiłe.

VIBE: Jak sobie poradziłeś z tym aby zrobić coś tak wielkiego i tak specjalnego?

MJ: Zaufanie.

VIBE: Jakie to było przeżycie w dniu 11 Września?

MJ: Byłem w Nowym Jorku [po występach w Madison Square Garden 7 i 10 września], i dostałem telefon od przyjaciela z Arabii Saudyjskiej, że Ameryka została zaatakowana. Włączyłem wiadomości i zobaczyłem Bliźniacze Wierze walące się, i powiedziałem, Oh mój boże. Krzyczałem po korytarzu do naszych ludzi, Wszyscy wychodzić, wyjdźmy w tej chwili! Marlon Brando był na jednym końcu korytarzu a nasza ochrona na drugim. Wszyscy byliśmy na górze, ale Elizabeth Taylor była w innym hotelu. wszyscy musimy sie stad wynosić jak szybko to możliwe. Wskoczyliśmy do samochodu, ale były też fanki z poprzedniego koncertu, które trzaskały oknami, wybiegły na ulice z hotelu i krzyczały. Fani są tacy lojalni. Schowaliśmy sie w New Jersey. To było niewiarygodne - byłem śmiertelnie przerażony.

VIBE: Inna sprawa, co robisz żeby sie wyluzować?

MJ: Lubię bite na balony z wodą. Mamy balony z wodą na gospodarstwie, i mamy dwie drużyny, czerwoną i niebieską. Mamy proce i armatki, i jesteś przemoknięty do suchej nitki gdy gra dobiega końca. Jest czasomierz, i kto zdobędzie najwięcej punktów wygrywa. Jeśli mam zamiar uprawiać jakiś rodzaj sportu, to sie śmieje. Nie gram w kosza czy golfa. Koszykówka to gra z duża konkrecją, i tak samo jest z tenisem; wkurzają cię. Nie biorę w tym udziału. To powinno być terapeutyczne. Lubię także wesołe miasteczka, spędzać czas ze zwierzętami, takie rzeczy.

VIBE: Czy masz fantazje czegoś co chciałbyś zobaczyć w swoim życiu?

MJ: Chciałbym zobaczyć międzynarodowy dzień dziecka aby uhonorować nasze dzieci, bo więzy rodzinne zostały przerwane. Jest Dzień Matki i Dzień Ojca, ale nie ma dnia dziecka. To dużo by dla mnie znaczyło. Naprawdę tyle by znaczyło. Pokój na świecie. Mam nadzieje, ze nasza następna generacja dotrze do pokoju na świecie, nie tak jak teraz rzeczy sie mają.

VIBE: Czy przestałeś śpiewać dobrze sie bawiąc i pracując?

MJ: To zawsze było zabawne. Chyba, ze fizycznie bym zachorował, to zawsze jest zabawnie. nadal to kocham.

VIBE: Wielu z nas widzi cie jako postać historyczną, innowatora, który ustanowił standardy, które nadal istnieją w muzyce. Gdzie Michael Jackson jeszcze pójdzie?

MJ: Dziękuję, dziękuje. bardzo kocham filmy i chce być pionierem i innowatorem w środku tej branży - pisać i reżyserować i produkować filmy, aby dać niesamowitą rozrywkę.

VIBE: Jakie filmy? Czy patrzysz na skrypty?

MJ: Tak, ale nic jeszcze nie zostało sfinalizowane.

VIBE: Czy jesteś kiedykolwiek samotny?

MJ: Oczywiście. Jeśli jestem na scenie, czuje sie tam dobrze. Ale nie możesz mieć pełnego domu ludzi i być nadal samotnym. Nie narzekam, bo uważam, że to dobrze, że tak jest w mojej pracy.

VIBE: Powiedz mi o inspiracji do "Speechless". Jest bardzo uroczy.

MJ: Będziesz zaskoczony. Byłem z tymi dziećmi w Niemczech, i bawiliśmy sie w bitwę na balony z wodą - mówię poważnie - i byłem tak szczęśliwy po tej zabawie, że poszedłem na górę w ich domu i napisałem "Speechless". Zabawa mnie zainspirowała. nie nawiedze tego mówić, bo to taka romantyczna piosenka. Ale to bitwa zainspirowała. Byłem szczęśliwy i napisałem ja cała tam. Poczułem, że będzie dobra i pasuje do albumu. Z tego błogosławieństwa wychodzi magia, kraina czarów i kreatywność.

VIBE: Czy kolekcjonujesz coś?

MJ: Lubie wszystko co zrobione z Shirley Temple, the Little Rascals, i the Three Stooges. Kocham Curly. Kocham go bardzo, że zrobiłem o nim książkę. Dostałem kontakt do jego córki i napisaliśmy razem książkę.

VIBE: Czy jest coś co byś chciał powiedzieć czytelnikom VIBE'a?

MJ: Kocham Quincy Jonesa. Naprawdę. I także, i chce powiedzieć czytelnikom aby nie osądzali osoby po tym co usłyszeli bądź czytali o niej, a dopiero jak usłyszą coś od tej osoby. jest tak dużo pogoni za sensacja ze strony brukowców. nie wierzcie w to, to brzydkie. chciałbym wziąć wszystkie brukowce i spalić je. Chce abyś to wydrukował! Niektórzy próbują sie przebrać ale są nadal brukowcem.

VIBE: W końcu, jak kierujesz swoją twórczość?

MJ: Nie wspieram jej, pozwalam naturze objąć kurs. Nie siadam przy pianinie i nie myślę, napiszę największą piosenkę w historii. Tak sie nie dzieje. To musi być ci dane. Wierze, ze to jest już jest nad tobą zanim sie urodzisz, w tedy spada to na ciebie. To jest najbardziej duchowe przeżycie na świecie. Gdy to przychodzi, to przychodzi to ze wszystkim ukończonym, strunami, basem, bębnami, tekstem, a ty jesteś tylko medium, które to przelewa, drogą. Czasem czuje się winny gdy podpisuje sie pod piosenkami - "written by Michael Jackson (napisane przez Michaela Jackona przyp. tłum.) - bo to jest tak, że to niebo robi to. Jak Michelangelo miał tę klepkę Włoch, i powiedział, "W środku jest śpiąca forma." Wziął młotek i dłuto i uwolnił to. To już tu jest. Już tam jest.

Tłumaczenie: Mike
Webmaster: "Mike" Webdesigner: Nancy
www.geniusmichaeljackson.com ; www.genius.michaeljackson.pl
© Genius Michael Jackson 2005-2010 | All rights reserved