Michael Jackson

ENGLISH / POLSKI

Menu
Newsy
Akta & Rodzina
Biografia
Vitiligo(Bielactwo)
Neverland
Dyskografia
Koncerty
Kalendarz
Videografia
Filmografia & Wywiady
Nagrody
Notowania
W TV
Galeria
Fakty & Ciekawostki
Plotki
Książki
Poczucie humoru
Michael w Polsce & Park
Aktywność charytatywna
Charytatywne Single
Firmy
Cytaty
Artykuly & Wywiady
Sztuka
W oczach prasy
Skandal w 93
Proces 2003-05r.
Artyści o nim
Multimedia
FAQ
Archiwum Newsów
O Stronie
Aktywni fani
Forum
Linki

Genius Michael Jackson


Król Naszych czasów

Tłumaczenie: Maro

Jedna epoka będzie zapamiętana i będzie się o niej mówiło przez nadchodzące tysiąclecia… jedno nazwisko które żyło i pozostanie na zawsze żywe w sercach i pamięci pokoleń… jeden człowiek który stał się żywą legendą, w ostatnim czasie okrzyknięty najbardziej sławnym żyjącym człowiekiem!`

Mimo, iż należy wspomnieć, że sam nadał sobie miano `Króla Popu` … Michael Jackson osiągnął tyle ile żaden inny żyjący artysta nie był w stanie osiągnąć. On potrafi stawiać opór licznym zarzutom, które napotyka na swojej drodze i pomyślnie utrzymuje przy sobie rozhisteryzowanych fanów (czasami bardzo rozhisteryzowanych)nieprzerwalnie przez ostatnie 4 dekady.
To tylko kilka z jego osiągnięć.

Częścią spektakularnego hołdu na 25 lecie jego multi-platynowego krążka `Thriller`, który został także wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa jako `Najlepiej sprzedający się album wszechczasów` (sprzedał się w 104 mln. egzemplarzy na całym świecie), było uhonorowanie Michaela prestiżową `Diamentową Nagrodą` na Word Music Awards (15 listopada) za sprzedaż ponad 100 mln. płyt w swojej karierze. Mimo, iż wydaje się, że dla większości fanów MJ nie była to nowość, chcę ukazać inną perspektywę (jako zwolennik `Króla`) dotyczącą jego przypuszczalnie kontrowersyjnego występu (lub jak inni twierdzą jego braku) podczas odbierania nagrody w zeszłym roku. Powiem kontrowersyjny, bowiem wielu z jego fanów, którzy zapłacili słono za bilety by zobaczyć swojego idola na żywo, wróciło do domu w rozczarowaniu, gdyż MJ nie wykonał `Thriller`a”, - jak zapewniano-.

Mimo, że rozczarowałem się (podobnie jak inni), tym że MJ nie wystąpił na scenie samo to, że dane nam było zobaczyć go na scenie po tak długim okresie i świadomość, że jego nowy krążek zostanie wydany w 2007 roku było bardziej niż wystarczające(i jestem pewien, że wiele osób uważa tak jak ja)!!! I oglądając Word Music Awards w TV w zeszłym tygodniu (nie miałem tyle szczęścia by być tam osobiście) muszę powiedzieć, że nie udało mi się wyłapać żadnego `boooo… zejdź ze sceny… rozczarowałeś fanów ` . Wręcz przeciwnie po tym jak wszedł na scenę by odebrać nagrodę nie był w stanie wydobyć z siebie słowa przez dobre 10 minut a wszystko prze gromkie brawa i okrzyki publiczności. Otrzymał owacje na stojąco przy akompaniamencie przeraźliwie głośnego pisku fanów.
Albo mi się tylko wydawało albo był to o wiele bardziej prawdziwy obraz `maniakalnego krzyku, płaczu oraz zasłabnięć` od tego który obrazowały doniesienia większości, śledzących te wydarzenie mediów?

Jeśli bym nie wiedział co to za wydarzenie to pomyślałbym, że była to publiczność na jednym ze starszych koncertów Michaela, kiedy był na szczycie swojej kariery.
Nie wspominając już o fakcie, że większość publiczności przybyła tam tylko po to by zobaczyć Michaela Jacksona, i że trzymali w dłoniach transparenty takie jak `Powrót Króla`, `Kochamy Cię Michael` itp. Czy wg Was cały ten obrazek pokazuje rozczarowanie widowni? Te fakty dają mi do myślenia `czy te fiasko rzeczywiście miało miejsce czy może jest to kolejny atak żądnych sensacji mediów?`

Od wiejskich dzieci na ulicy do hipisowskich parkietów najbardziej znanych klubów w mieście Michael Jackson był najbardziej znaczącą postacią, osobistością znaną jak nikt inny (dobrze... prawie jak nikt inny). Michael Jackson jest nie tylko muzykiem ale i humanitarystą, mówi się, że na cele charytatywne przekazał ponad 300 mln. $. Został również wpisany do Księgi Rekordów Guinessa w 2000r. w kategorii "Most Charities Supported By A Pop Star" – należy pamiętać że wsparł prawie 40 organizacji dobroczynnych zarówno poprzez pomoc finansową jak i przez uczestnictwo w ich akcjach.

Michael Jackson ze swoim wyróżniającym się image – biała błyszcząca rękawiczka, białe skarpetki i czarny kapelusz, jego sławne chwytanie za krok, ruch któremu towarzyszy okrzyk `hoooo` , moonwalk, słynny wykop nogą,- zrewolucjonizował muzykę pop jak nikt inny do tej pory.

1982-1986: Era “Thriller`a”

W listopadzie 1982r została wydana bajka dla dzieci `E.T: pozaziemski`. Michael był jej narratorem i nagrał do niej piosenkę `Someone In the dark`. Później album ten wygrał nagrodę Gramy w kategorii „Najlepszy album dla dzieci”

W grudniu 1982r Michael wydał swój drugi krążek w karierze solowej `Thriller` (wytwórnia Epic), który jest najlepiej sprzedającym się albumem wszechczasów. Zawiera on siedem singli z których każdy stał się wielkimi przebojami, m.in. „Billie Jean” (był pierwszym teledyskiem czarnego artysty w MTV, który zresztą regularnie puszczano), `Beat it` oraz inne tytuły, które zrewolucjonizowały świat teledysków. Natomiast 13 minutowy clip `Thriller` podbił serca widzów i był masowo puszczany w TV . Ogromne zainteresowanie tym mini-filmem a także wydanym do niego na kasecie video `Making of the Thriller` spowodowało, iż został najlepiej sprzedającym się teledyskiem wszechczasów. Przez 37 tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu na liście albumów Billboard I pozostał na niej przez 122 tygodnie. W samych Stanach Zjednoczonych krążek ten otrzymał 27xPlatynę.

W 1983 r. Michael Jackson podczas wykonywania `Billie Jean` na 25 – lecie Motown zaprezentował po raz pierwszy moonwalk, który od tej pory stał się jego indywidualnym znakiem scenicznym. W lutym 1984 roku MJ otrzymał 8 nagród Grammy z 12 nominacji tym samym bijąc rekord jako artysta, który otrzymał najwięcej nagród Grammy jednego wieczoru. Siedem z nich otrzymał za album „Thriller” natomiast jedna za „E.T.: pozaziemski”. W tym samym roku otrzymał też 8 Amerykańskich Nagród Muzycznych, „Specjalną Nagrodą za Zasługi” oraz 3 statuetki światowych Nagród muzycznych MTV.

W tym samym roku Michael znowu połączył się ze swoimi braćmi, pomógł także stworzyć albumu Victory. Następnie udał się wraz z rodzeństwem na trasę Victory, która rozpoczęła się 4 lipca 1984r. i trwała prze 5 miesięcy.

W 1985r. Michael Jackson został zaproszony na przyjęcie do Białego Domu gdzie otrzymał osobiste podziękowania z rąk ówczesnego prezydenta Ronald Reagan za bezpłatne użyczenie swojego przeboju „Beat it” dla TV oraz rozgłośni radiowych na rzecz kampanii antynarkotykowej.

W 1985r. Michal napisał wspólnie z Lionel`em Richie piosenkę charytatywną `We are the Word` (która zresztą także stałą się hitem) tym samym kontynuując swoją działalność dobroczynną. Dzięki temu projektowi zebrano ogromne fundusze na rzecz głodujących we Wschodniej Afryce a także bardziej naświetlono dotkliwy problem głodu na świecie. Od tej pory Michael Jackson został postrzegany również jako humanitarysta (dobroczyńca i darczyńca). Piosenka ta zdobyła też Nagrodę Grammy w kategorii ` Piosenka Roku`.

Kontrowersje wokół osoby Jackson zaczęły się od chwili, kiedy nabył katalog muzyczny firmy ATV (posiadała ona prawa autorskie do większości piosenek The Beatles). Michael stał się tym samym posiadaczem praw autorskich większości ich utworów. Ten krok rozgniewał bliskiego przyjaciela Michaela, Paula McCartney`a (niegdyś członek słanego zespołu The Beatles) , który również zabiegał o te udziały. Ironicznie, to właśnie Paul McCartney doradził Jacksonowi by nabył te prawa autorskie. Jednak niedługo po tym wydarzeniu ich przyjaźń jak i współpraca zostały zerwane.

W 1986r. Jackson wystąpił w trójwymiarowym filmie 'Captain Eo', zrealizowanego przez Georga Lucasa (producent) i Francisa Coppolę (reżyser). Film ten trwa zaledwie 17 minut ale koszt produkcji szacuje się na ok.17 mln $. W tamtym okresie był to najdroższy film krótkometrażowy. Film ten zawierał dwie nowe piosenki MJ: „Another part of me” , która potem została wydana na krążku Michaela „Bad” oraz We Are Here To Change The World", tóra natomiast została oficjalnie wydana dopiero w 2004r. na Michael Jackson: The Ultimate Collection

Powrót Króla

Michael Jackson rozpoczął pracę nad swoim nowym projektem, pierwszym od 2001r.. Nowy album Michaela Jacksona zostanie wydany pod koniec 2007r. Krążek zostanie wydany przez
Wytwórnię muzyczną `Two Seals` mieszcząca się w Bahrajnie. Zgodnie z oświadczeniem wytwórni Michael podpisał umowę z Abdulla Hamad al Khalifa, członkiem Bahrajńskiej rodziny królewskiej.


Sunday TimesWebmaster: "Mike" Webdesigner: Nancy
www.geniusmichaeljackson.com ; www.genius.michaeljackson.pl
© Genius Michael Jackson 2005-2011 | All rights reserved